top of page

MS Word Pamiętaj!

Często zapisuj tekst, na którym pracujesz. Uchroni Cię to przed utrata danych w razie braku prądu (menu:Plik/Zapisz)

Klawisza Enter używamy tylko na końcu akapitu.

Wszystkich operacji ustawienia tekstu w poziomie i pionie dokonujemy poprzez menu: Format/Akapit

Aby dokument był przejrzysty, a zawarte w jego treści poszczególne akapity nie zaczynały się od początku wiersza, lecz były przesunięte nieco w prawo możesz zastosować tzw. tabulatory wciskając klawisz Tab na klawiaturze.

Tryb pracy:
Większość edytorów tekstu pracuje w trybie WYSIWYG (What You See Is What You Get) – „dostajesz to co widzisz”. Oznacza to, że na ekranie widzisz dokładnie efekt jaki uzyskasz na wydruku

 

Skróty MS Word

Klawisze lub ich kombinacja

Efekt wywoływany na ekranie  

1.     Home - Przejście na początek wiersza

2.     Ctrl + home - Przejście na początek dokumentu

3.     End - Przejście na koniec wiersza

4.     Ctrl + end - Przejście na koniec dokumentu

5.     Ctrl + shift + - Zaznaczenie wyrazu w kierunku strzałki

6.     Ctrl + shift + end - Zaznaczenie tekstu od miejsca ustawienia kursora do końca dokumentu

7.   Ctrl + shift + > - Powiększanie rozmiaru czcionki w zaznaczonym tekście

8.   Ctrl + shift + < - Zmniejszanie rozmiaru czcionki w zaznaczonym tekście

9.   Ctrl + a - Zaznacz wszystko

10.   Ctrl + b - Pogrubienie czcionki

11.   Ctrl + c - Kopiuj

12.   Ctrl + e - Wyśrodkowanie akapitu

13.   Ctrl + h - Znajdź i zamień

14.   Ctrl + i - Pisanie kursywą (pismem pochyłym)

15.   Ctrl + j - Justowanie akapitu (wyrównanie do prawej i lewej strony)

16.   Ctrl + shift + j - Wywołuje efekt druku rozstrzelonego

17.   Ctrl + l - Wyrównanie akapitu do lewej

18.   Ctrl + n - Utwórz nowy dokument

19.   Ctrl + o - Otwórz (w poszukiwaniu pliku)

20.   Ctrl + p - Drukuj

21.   Ctrl + r - Wyrównanie akapitu do prawej

22.   Ctrl + s - Zapisz

23.   Ctrl + t - Wysunięcie drugiego i następnych wierszy akapitu

24.   Ctrl + shift + t - Cofnięcie drugiego i następnych wierszy akapitu

25.   Ctrl + u - Podkreślenie tekstu

26.   Ctrl + w - Zamknięcie pliku

27.   Ctrl + v - Wklej

28.   Ctrl + x - Wytnij c

29.   Ctrl + y - Powtórz 

30.   Ctrl + z - Cofnij ostatnio wykonaną operację, pisanie

31.   F1 - Pomoc

32.   F2 - Zmiana nazwy zaznaczonego pliku

33.   F12 - Otwiera okno dialogowe "zapisz jako"

34.   Ctrl + f2 - Podgląd wydruku

35.   Alt + tab - Przełączanie między otwartymi oknami (plików, folderów, programów)

39.   Shift + f3 - Zamienia w zaznaczonym tekście litery małe na wielkie i odwrotnie oraz pierwsza wielka, pozostałe małe

40.   Alt + f4 - Zamyka okna, pliki, programy, wyłącza komputer

41.   F3 - Działa jako "szukaj" zarówno w przeglądarkach internetowych, jak i w systemie MS Windows. 

42.   F5 - Służy najczęściej do odświeżania okien, np. Okna przeglądarki lub folderu. 

43.  F8 - W trakcie uruchamiania systemu microsoft windows można uruchomić system w trybie awaryjnym lub przywrócić komputer do stanu ostatniej znanej dobrej konfiguracji.

 

Rodzaje czcionek

Dwie główne charakterystyki czcionek dotyczą:

  • obecności lub braku szeryfów,

  • przestrzeni przeznaczonej na każdy znak.

Czcionka szeryfowa i bezszeryfowa
Szeryfy są ornamentami, jakie zdobią końce linii tworzących litery.
Kroje pisma, w których litery posiadają szeryfy nazywamy szeryfowymi. Do krojów tych należą między innymi: Garamond, Georgia, Palatino oraz Times New Roman.

           T                                                              T

czcionka szeryfowa                           czcionka bezszeryfowa

Jeśli litery nie posiadają szeryfów, to krój nazywamy bezszeryfowym. Popularnymi krojami bezszeryfowymi są: Arial, Helvetica, Tahoma, Trebuchet MS oraz Verdana.

Czcionki szeryfowe są zazwyczaj stosowane w publikacjach drukowanych, zaś bezszeryfowe — w publikacjach elektronicznych. Jednym z powodów jest fakt, że rozdzielczość monitorów jest znacznie niższa od rozdzielczości, jaką operują drukarki.

Proporcjonalne, nieproporcjonalne

Druga cecha, ilość miejsca przeznaczonego na jeden znak, wyznacza podział na czcionki proporcjonalne i nieproporcjonalne.

Czcionki nieproporcjonalne, nazywane również czcionkami stałej szerokości, (ang. monospaced fonts) charakteryzują się tym, że każdy znak zajmuje dokładnie tyle samo miejsca. Przykładem takiego kroju jest Courier New.

W czcionkach proporcjonalnych ilość miejsca przeznaczonego na każdą literę zależy od jej szerokości. Zazwyczaj litera m zajmuje znacznie więcej miejsca niż litera i, gdyż jest od niej szersza.

Przeważająca część czcionek jest proporcjonalna. Czcionkami proporcjonalnymi są między innymi czcionki szeryfowe Garamond, Georgia, Times New Roman oraz bezszeryfowe Arial, Helvetica, Tahoma, Trebuchet MS czy Verdana.

 

Czcionki stałej szerokości stosuje się głównie do przedstawiania kodów programów komputerowych.

Inne podziały czcionek

Podziały czcionek na szeryfowe i bezszeryfowe oraz proporcjonalne i nieproporcjonalne są jasno zdefiniowane i powszechnie stosowane. Oprócz nich pojawiają się kategorie:

  • krój odręczny (ang. cursive),

  • krój fantazyjny (ang. fantasy).

Czcionki rodziny cursive imitują odręczne pismo. Często są to kroje pochylone, w których poszczególne litery są łączone na wzór pisma odręcznego. Przykładami tego rodzaju kroju są Comic Sans MS oraz Zapf-Chancery.

Natomiast kroje fantazyjne stosują rozmaite metody dekorowania liter. Przykładami takich krojów są Alpha Geometrique, Critter oraz Western.

1.4 Ornamenty i czcionki specjalne

Osobną kategorią czcionek są ornamenty (ang. dingbat) oraz czcionki specjalne. Czcionki takie zawierają zestawy różnych symboli.

Rysunek 4 prezentuje alfabet napisany w kroju Webdings, rysunek 5 ilustruje litery kroju Seville, symbole muzyczne z rysunku 6 są napisane krojem Petrucci zaś figury szachowe z rysunku 7 — krojem Chess Kingdom.

Znaki diakrytyczne -znaki graficzne: kropki, kreski, daszki, ogonki, kółeczka, akcenty itp., umieszczane nad lub pod literą, oznaczające brzmienie odmienne od brzmienia podstawowego wyrażanego ową literą (miękkość, twardość, nosowość, pochylenie, długość, przydech) albo zaakcentowanie danej głoski. Np.: a - á, ą, â, ă, ä. S - ś, ş, š. D - ď, đ.

 

Zasady poprawnego pisania

  1. Pamiętaj  o celu pisania dokumentu. Dostosuj do tego format i jej układ (w pionie czy w poziomie)   (Plik /Ustawienia  strony/Rozmiar papieru – orientacja).

  2. Jeśli to nie ściąga, to zostaw rozsądnie duże marginesy (nie stłaczaj tekstu).   Standardowe ustawienia  Worda są zadowalające.  Lecz jeżeli stron ma być więcej  pamiętaj, że będą spięte lub bindowane i wtedy należy powiększyć margines (Plik/Ustawienia strony/Marginesy  - na oprawę).

  3. Jeśli stron jest więcej,  nie oddawaj ich nie spiętych. nie ma nic gorszego niż składanie rozsypanych kartek, a jeśli jeszcze nie ponumerowano ich  (Wstaw /Numery stron).  Wtedy pewnie wylądują  w koszu  i nie będzie to kosz wirtualny.

  4. Na kartkach A-4 używaj czcionek o wielkości 12 lub 14 punktów (10 punktów to około 3,5 milimetrów).  Standardowe 10punktów w Wordzie to trochę mało,  a jeżeli tekst ma czystość ktoś o słabszym wzroku to kosz jak poprzednio.

  5. W jednym dokumencie nie stosuj wielu różnych krajów czcionek (wystarczą dwie) wielu różnych krajów czcionek (wystarczą dwie) – wszyscy  wiedzą, że jest  ich dużo – pisma mają być czytelne i taka jest czcionka Times New Roman czy Arial.  Dłuższe fragmenty tekstu pisz czcionką szeryfową Times New Roman.   Szeryf to ‘’ogonki” i cienkie kreseczki, które ‘’ ciągną wzrok” po tekście i bardzo przyspieszają czytanie  (zauważ, że wszystkie książki pisane są takimi czcionkami). Do pisania tytułów i nagłówków używaj Arial (jako czcionka bez szeryfowa doskonale się do tego nadaje – jest prosta i czytelna).

  6. W tytułach i nagłówkach nie stawiaj na końcu kropek. Znaki interpunkcyjne, które tam muszą być pisz mniejszą czcionką (szczególnie tytułach o dużej czcionce).

  7. Jeżeli tekst jest dłuższy i ma wiele podtytułów, do ich pisania używaj Stylu Nagłówek a nie standardowego, ułatwi to automatyczne wstawianie spisu treści (Wstaw/Indeksy i spisy/Spis treści). Nigdy nie dziel wyrazów w tytułach, a dzieląc ten tekst na dwie linie pamiętajmy, że miejsce podziału może zmienić wydźwięk tytułu a czasem sprawić, że będzie on nielogiczny (np. gdy podzielimy nazwę)

  8. Aby uwypuklić coś w tekście można użyć pogrubienia lub kursywy, podkreślanie jest pozostałością po maszynach do pisania i używanie tego jest wysoce nieprofesjonalne. Pamiętać należy o tym, że zbyt częste wyróżnianie nie jest żadnym wyróżnieniem. Można też zastosować wcięcia tekstu (format/Akapit/Wcięcie z lewej i prawej ) i nie pisać od marginesu do marginesu.

  9. Teraz o spacjach. Spacja służy do oddzielania dwóch wyrazów, a nie jak to często się robi, do wyrównywania tekstu. Aby miejscowość i data były po prawej stronie – wyrównaj je po prawej (ikonka na pasku formatowania). Można użyć też tabulatorów wstawionych w pierwszej linijce (lewego na początku i prawego na końcu linii) – zwłaszcza gdy w tej linii ma być  nazwisko i imię oraz ta data na końcu linii. Pamiętajmy, że wstawianie wielu spacji jest błędem. Jeżeli chcemy tekst r o z s t r z e l i ć – nie Tego spacjami mamy do tego funkcję( Format/Czcionka/Odstępy między znakami).

  10. Podobnie z klawiszem ENTER służy on do  zakończenia akapitu (jednej myśli, składającej się z jednego lub wielu zdań) lub automatycznego kolejnego wyliczania, lub wypunktowania. Nie używamy go do robienia odstępów. Mamy bowiem narzędzie (Format/Akapit/Odstęp przed i po akapicie) pozwalające je dokładnie określić. Jeżeli chcemy zostawić miejsce na wklejenie do wydruku obrazka to użyjmy tego narzędzia. Unikniemy zmiany wielkości tego miejsca gdy w trakcie pracy zmienimy wielkość czcionki (Enter wprowadza przecież linie o określonej wielkości zależnej od czcionki i interlinii). Klawisza tego nie używamy także do przenoszenia się do nowej linii (edytory robią to same). Ułatwi nam to edycję całego akapitu, gdyż nie trzeba zaznaczać całego tekstu (myśli), którą chcemy inaczej sformatować (wyrównanie, wielkość, krój czcionki, itp.) wystarczy, że kursor znajduje się w danym akapicie, trzykrotnie kliknięcie automatycznie zaznaczy cały akapit. Lecz gdy po każdej linii mamy wciśnięty Enter, myszka może się nam zabiegać (rączka też). Jeżeli musimy przejść do nowej linii nie kończąc akapitu wciśnij Shift + Enter.

  11. Robiąc większe odstępy między akapitami nie wcinajmy pierwszego wiersza (powstała w ten sposób biała plama nie jest elegancka). Oddzielając akapity używana albo odstępu albo wcięcia, nigdy obu technik naraz. Jeżeli już wcięcie to nie takie duże jak daje automatyczny tabulator (często tak robimy - nieprawdaż?), ponoć najlepiej wygląda wcięcie na wielkość dużej litery M.

  12. Kończąc akapit zwracamy uwagę czy w  ostatniej linijce nie został jakiś krótki wyraz (nazywany bywa szewcem lub wdową) należałoby wtedy dołożyć, wyciąć lub zmienić jakiś wyraz albo zagęścić lub rozstrzelić akapit (ale nieznacznie 0,1-0,5punkta). Można też czasem nieznacznie zmienić wcięcia akapitu. Szewcem lub bękartem nazywa się ostatni wiesz akapitu nie mieszczący się na stronie. A co dopiero bękart będący wdową? (;))\.

  13. Znaki przestankowe (kropki, przecinki, wykrzykniki, itp.) stawiajmy bezpośrednio po wyrazie (bez spacji), bo może się zdarzyć że kropka przeskoczy nam do nowej linii. Gdy używamy nawiasów i cudzysłowów nie robimy odstępów po pierwszym a nie przed końcowym. Tak będzie źle (i nieładnie) ,,nieprawdaż‘’?.

  14. Jeżeli cytujemy i używamy cudzysłowów to znaki interpunkcyjne jeśli należą do cytatu są wewnątrz. ‘’- Jak to? – gdaknęła pewna kurka. – Nie nadajemy się?” -   Gałczyński.

  15. NIE PISZMY DRUKOWANYMI LITERAMI (WERSALIKAMI). TAKI TEKST STRASZNIE CIĘŻKO SIĘ CZYTA I ZNACZNIE DŁUŻEJ.  NASZ MÓZG PODCZAS CZYTANIA ROZPOZNAJE  zbitki kilku liter po ich kształcie (laseczka w górę lub w dół, ogonki, kreski) i znakomicie to przyspiesza czytanie.

  16. Pamiętaj, że myślnik i łącznik to dwa różne znaki. Myślniki oddzielaj spacjami przed i po, łącznik jak sama nazwa mówi łączy dwa wyrazy i tu bez odstępów.

  17. Teksty w  tabelach i ramkach nie mogą być stłoczone, zadbaj o odpowiedni odstęp tekstu od linii. Czasem linie tabel nie są wcale potrzebne (odpowiednie odstępy mogą uczynić tabele bardziej profesjonalną i czytelną).

  18. W tabelach, gdy używamy liczb z przecinkiem lub kropką stosuj tabulator dziesiętny, który umieści przecinki jeden pod drugim. Gdyby zależało na jednakowych szerokościach cyfr (1 jest węższe od innych) użyj czcionki Courier tutaj każdy znak zajmuje tyle samo miejsca.

  19. Przy wypunktowaniach nie stosuj znaku kreski – użyj kulki lub lepiej znaków z kroju Wingdings. Są ciekawe i można je dostosować do treści.

  20. Unikajmy skrótów. Nawet takie jak mm czy kg lepiej wyglądają pisane w całości.

 

Dodawanie obrazów w trybie online lub obiektów clipart do pliku

 

Znaczenie rozszerzenia

  • Rozszerzenie mówi o typie pliku

  • Dzięki rozszerzeniom komputer wie jakiego programu użyć do otwarcia danego pliku

  • Najczęstsze skojarzenia plików z programami:

Najpopularniejsze rozszerzenia plików

Czym jest rozszerzenie pliku:

Rozszerzenie pliku to sposób oznaczania typu pliku, który najprościej mówiąc przekazuje informacje o tym, jakie dane zawiera plik (lub inaczej – w jakim formacie plik jest zapisany). Rozszerzeniem pliku jest fragment nazwy po ostatniej kropce.

                      plik.doc

         nazwa-kropka-rozszerzenie

Niektóre z systemów operacyjnych (jak np. Windows) często ukrywają rozszerzenia, tak że dla użytkownika widoczna jest jedynie początkowa część nazwy pliku (bez rozszerzenia). Rozszerzenie wiąże również plik, z programem przy pomocy którego nastąpi otwarcie pliku. Innymi słowy to właśnie dzięki rozszerzeniu system operacyjny wie, że gdy klikniemy w plik plik.doc to powinien on zostać otwarty przy pomocy dowolnego edytora tekstu (np. Microsoft Word lub Open Office).

Najpopularniejsze rozszerzenia plików oraz programy, które je obsługują:

 

Pliki archiwów

  • ZIP, RAR - WinZIP, WinRAR, 7-Zip

  • 7z - 7-Zip

  • TAR, TGZ - TAR

 

Pliki audio

  • CD-Audio – Media Player

  • MIDI

  • WAV - Windows Media Player, Winamp

  • MP3 - Windows Media Player, Winamp

  • Ogg - Winamp

  • RealAudio - Real Player

  • WMA - Windows Media Player

 

Pliki wideo

  • AVI – Media Player

  • MPEG – Media Player

  • MOV – Quick Time Player

  • QuickTime – Quick Time Player

  • FLV

  • SWF – Adobe Flash

 

Pliki dokumentów biurowych

  • TXT - Dokument tekstowy – Notatnik

  • DOC — Dokument Microsoft Word

  • DOCX — Dokument Microsoft Word 2007

  • ODT — Dokument tekstowy OpenDocument

  • RTF - Dokument Rich Text Format

  • ODS — Arkusz kalkulacyjny OpenDocument

  • XLS — Skoroszyt Microsoft Excel (97-2003)

  • XLSX — Skoroszyt Microsoft Excel (2007)

  • ODP — Prezentacja OpenDocument

  • PPT — Prezentacja Microsoft PowerPoint

  • PDF – Adobe Acrobat Reader

  • wps - edytor tekstów pakietu Works

  • wks - arkusz kalkulacyjny pakietu Works

 

Pliki graficzne

  • JPEG – Podgląd obrazów Windows, Adobe Photoshop, GIMP

  • TIFF – Podgląd obrazów Windows, Adobe Photoshop, GIMP

  • PNG – Podgląd obrazów Windows, Adobe Photoshop, GIMP

  • GIF – Podgląd obrazów Windows, Adobe Photoshop, GIMP

  • XCF – GIMP

  • PSD – Adobe Photoshop

  • CDR – Corel Draw

 

Inne

  • ISO - Daemon

  • NRG - Nero

  • HTM, HTML – strony www -Mozilla Firefox, Internet Explorer, Opera, Google Chrome, Safari

  • EXE, com - program wykonywalny

  • sys - plik systemowy

  • bat - plik tekstowy składający się z poleceń systemu operacyjnego

  • dll - biblioteki systemowe

 

Znaki globalne:

a)      Stosowane w nazwach plików w nazwie podstawowej i/lub rozszerzeniu

b)      * - zastępuje nazwę podstawową i/lub rozszerzenie i oznacza dowolność w tym miejscu

c)       ? - zastępuje jeden znak w nazwie podstawowej i/lub rozszerzeniu i oznacza dowolność w tym miejscu

d)      Nazwę pliku, w której stosuje się znaki globalne nazywamy maską plików

e)      Przykłady:

*.txt - pliki z rozszerzeniem txt np.:

(1)    list.txt

(2)    pismo.txt

(3)    robal.txt

list.* - pliki o nazwie podstawowej list np:

(1)    list.txt

(2)    list.doc

(3)    list.wps

(4)    list.xls

list?.txt ... np:

(1)    list1.txt

(2)    list2.txt

(3)    list3.txt

(4)    listD.txt

(5)    listO.txt

http://zsinfa.strefa.pl/word.html

________________________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________________________

MATERIAŁY DLA KLASY II A NIEZBĘDNE DO WYKONANIA TESTU W PROGRAMIE POWERPOINT 

grafika komputerowagrafika rastrowa a grafika wektorowa

 

GIMP (GNU Image Manipulation Program) – darmowy program do tworzenia i obróbki grafiki rastrowej.

Umożliwia malowanie, usuwanie tła obrazu (wycinanie), usuwanie obiektów ze zdjęć (klonowanie), zmianę rozmiaru i perspektywy oraz obrót obrazów, dokonywanie różnych operacji na kolorach, łączenie obrazów poprzez warstwy/maski oraz konwertowanie różnych formatów plików graficznych.

Jest odpowiednikiem popularnego, płatnego programu Adobe Photoshop. Pracuje w systemach Linux, Mac OS, Windows, a rozpowszechniany jest na licencji GNU GPL.

Nie obsługuje standardu CMYK, pozwalając jedynie na jego symulację. Obsługuje przestrzeń kolorów RGB oraz odcienie szarości.

ćwiczenie 0
ćwiczenie 1ćwiczenie 2 ćwiczenie 3 ćwiczenie 4 ćwiczenie 5   ćwiczenie 6
ćwiczenie 7
ćwiczenie 8
ćwiczenie 9
ćwiczenie 10
ćwiczenie 11

ćwiczenie 12
ćwiczenie 13
ćwiczenie 14
ćwiczenie 15
ćwiczenie 16
sprawdzian

>>Pobierz GIMP 2.8.4<<

>>>Pobierz GIMP 2.6.12 PL<<<

Niektóre edytory grafiki wektorowej

Darmowe

Cenon

Dia – program do grafiki prezentacyjnej

Inkscape

OpenOffice.org Draw

Sodipodi

Synfig

Tgif

Xfig

Komercyjne

Adobe Flash

ConceptDraw

DrawWell

iGrafx Designer

Intaglio

Real-DRAW

Xaos Tools

Xara Xtreme

Zoner Draw

 

Aplikacje internetowe

LiTha-Paint – internetowy program do edycji grafiki wektorowej

LucidChart –internetowy program do edycji grafiki wektorowej

 

Gliffy – internetowy program do edycji grafiki wektorowej

 

The Mikon Machine

 

Grafika dwuwymiarowa ogólnego przeznaczenia

Program sK1

Program Inkscape

Program OpenOffice Draw z pakietu OpenOffice

Program Sodipodi
Program Corel DRAW z pakietu Corel Graphics Suite04)
Grafika trójwymiarowa ogólnego przeznaczenia

Program 3D Studio Max

Program POV-Ray

Program Blender

Program Autodesk Maya

 

Sposoby tworzenia prezentacji multimedialnych

Prezentacja multimedialna to zestaw slajdów, które mają na celu podniesienie jakości przedstawianych treści.
Prezencja może zawierać tekst, obraz, dźwięk, animacje, fragmenty filmu. To co zawiera i jak wygląda ma na celu przyciągnięcie uwagi osoby oglądającej.

 

Zasady tworzenia DOBREJ PREZENTACJI w PowerPoint:

  • Jednolity schemat slajdów.

  • Niewiele tekstu - prezentacja ma wspomagać wypowiedź.

  • Aby slajdy były czytelne, nie powinno być więcej niż 5-6 linijek tekstu na slajdzie. a nie zawierać całą jej treść.

  • Odpowiednio dobrana grafika.

  • Unikanie krzykliwych kolorów. Konsekwentnie stosuj kolory.

  • Każda plansza powinna mieć tytuł.

  • Tekst powinien składać się z haseł, a nie z rozbudowanych akapitów.

  • Należy pamiętać o tym, że odbiorca zwraca największą uwagę na górną część slajdu.

  • Kolorystyka i tło mają wspomagać prezentację, a nie dominować.

  • Kontrast  to  podstawowa zasada przy dobieraniu kolorów tekstu i tła.

  • Odpowiedni dobór kolorów sprzyja koncentracji widza.

  • Stosuj czytelną czcionkę, bez zbędnych ozdobników.

  • Zadbaj, aby tekst i pozostałe elementy były czytelne z większej odległości.

  • Konsekwentnie używaj 1, maksymalnie 2 rodzajów czcionek.

  • Unikaj zbyt częstych zmian wielkości czcionki  -  to wprowadza chaos do projektu.

  • Slajd powinien być czytelny.

  • Elementy nie mogą zachodzić na siebie.

  • Elementy graficzne muszą być czytelne.

  • Zadaniem grafiki jest wspomaganie tekstu.

  • Wykorzystuj stopniowanie  - tzn. wyświetlaj kolejne elementy slajdu potrzebne do prezentacji.

  • Animacja nie może zakłócać prezentacji, nie może dominować nad treścią, zakłócać harmonię prezentacji  i zwracać szczególną uwagę odbiorcy.

  • W dobrej prezentacji powinna znaleźć się lista materiałów wykorzystywanych przy tworzeniu pokazu.

   film instruktażowy - Power Point - dopasowanie obrazu do kształtu - http://www.youtube.com/watch?v=pt4HlqdJKG4

Opis prezentacji - testu:

Struktura prezentacji musi zawierać trzy części:

Wstęp– 1slajd tytułowy (tytuł oraz imię i nazwisko autora, temat) zastosowana animacja niestandardowa z automatycznym przejściem po 2 sekundach,

Część zasadnicza – slajd menu oraz slajdy z (od 5 do 10) z pytaniami, dobrymi i niewłaściwymi odpowiedziami, wszystkie slajdy powinny zawierać nawigację tj. przyciski wstecz, naprzód, menu, zakończ pokaz itp.

Podsumowanie: bibliografia, źródła,

Prezentacja multimedialna – test - jej treść może być  ilustrowana opracowanymi komputerowo elementami multimedialnymi, takimi jak: rysunki, zdjęcia, a także dźwięki i obrazy

 

TWORZENIE PREZENTACJI MULTIMEDIALNEJ W FORMIE TESTU

W programie Microsoft Office PowerPoint 2007 możemy tworzyć prezentację w formie testu jednokrotnego wyboru lub wielokrotnego wyboru. Testem jednokrotnego wyboru jest  taki test w którym jest tylko jedna poprawna odpowiedz do pytania zaś jeśli mamy więcej niż jedną poprawną odpowiedz to mamy styczność z testem wielokrotnego wyboru. Najczęściej jednak tworzy się test z jedną poprawną odpowiedzią dlatego też na nim się skupimy.

Test zaprojektowany w programie PowerPoint będzie o wiele atrakcyjniejszą formą zdobywania wiedzy i jej utrwalania od testów wydrukowanych na zwykłym papierze.

ETAPY TWORZENIA TESTU

Zanim zaczniesz tworzyć test w programie Microsoft Office PowerPoint 2007 powinieneś wybrać tematykę z której będziesz testował czyjąś wiedzę. Kolejny krok to ułożenie pytań testowych. Najlepszym wyjściem będzie zapisanie pytań oraz odpowiedzi na kartce lub w dowolnym edytorze tekstowym. Po wykonaniu tych dwóch podstawowych czynności należy zaznaczyć w każdym pytaniu poprawną odpowiedz. Test nie powinien być bardzo długi chyba że temat jest obszerny i tego wymaga. Standardowa liczba odpowiedzi powinna wynosić 3-4 . Po wykonaniu wszystkich czynności można zacząć tworzyć test w programie zgodnie z podanymi punktami:

 

  1. Otwórz program Microsoft Office PowerPoint 2007

  2. Kliknij na “Przycisk pakietu Office” wybierając zakładki „Zapisz jako/Prezentacja Programu PowerPoint 97-2003”. Następnie wpisz nazwę pliku ( może to być temat testu), wybierz ulubione łączę i zaakceptuj wyrazem „Zapisz”

  3. Z menu „Narzędzia główne” kliknij na „Nowy slajd” i wybierz slajd tytułowy lub nagłówek sekcji

  4. Wprowadź tytuł testu oraz swoje dane (Imię i nazwisko)

  5. Z menu „Narzędzia główne” kliknij na „Nowy slajd” i wybierz pusty slajd

  6. Z menu „Wstawianie” kliknij na „Pole tekstowe” i utwórz je na slajdzie

  7. W polu tekstowym napisz treść pytania testowego w formie twierdzącej!

  8. Kliknij na ramkę pola tekstowego a kiedy przerywana linia stanie się ciągłą kliknij jeszcze raz prawym przyciskiem myszy i wybierz opcję „Kopiuj”

  9. Kliknij prawym przyciskiem myszy na pustym polu slajdu i wybierz opcję „Wklej”

  10. Teraz możesz skasować tekst poprzedni i wprowadzić wariant odpowiedzi

  11. Kopiując i wklejając pole tekstowe stwórz pozostałe warianty odpowiedzi

  12. Kliknij na slajd z bocznego paska ( tam gdzie są miniaturki slajdów) a następnie wciśnij klawisze CTRL C + CTRL V (to pozwoli na zrobienie wielu kopi slajdów )

  13. Pozmieniaj tekst w polach tekstowych wedle własnego uznania

  14. Stwórz slajd, który będzie informował osobę rozwiązującą test o wybraniu błędnej odpowiedzi. Na tego rodzaju slajdzie powinien być np.: obrazek ze smutną buźką i komentarz pod nim typu „Nie powiodło Ci się! Spróbuj jeszcze raz!”

  15. Stwórz slajdy, które będą informowały osobę rozwiązującą test o wybraniu poprawnej odpowiedzi. Na tego rodzaju slajdach powinien być np.: obrazek z wesołą buźką i komentarz pod nim typu „Dobra odpowiedź! Przejdź do następnego pytania ”. Test będzie atrakcyjny jeśli każdy slajd będzie bogaty w inne elementy, zachęcające do poprawnego rozwiązywania testu. Pamiętaj o stopniowania natężenia pochwał. Taki slajd powinien znaleźć się po każdym pytaniu testowym lub po wszystkich pytaniach.

  16. Czas na najtrudniejszą część a mianowicie zrobienie z naszego testu, testu interaktywnego. W tym celu należy kliknąć prawym przyciskiem myszy na krawędź pola tekstowego z odpowiedzią i wybrać opcję „Hiperłączę”. Jeżeli odpowiedź jest poprawna to przenosimy się do:

slajdu z uśmiechniętą buźką a następnie do pytania następnego slajdu z następnym pytaniem (ten wariant jest popularny bo nie wymaga wiele pracy) Jeśli odpowiedź jest błędna to przenosimy się do slajdu ze smutną buźką a następnie s powrotem do pytania. Po wyświetleniu się okna należy:

- znaleźć naszą prezentację i kliknąć na nią bo to ona jest adresem do którego się odnosimy
- w menu „Zakładka” kliknąć ten slajd do którego mamy się przenieść i kliknąć „Ok”. Hiperłączem może być napis, obrazek, przycisk akcji.

 

  1. Przyciski akcji znajdują się w menu „Wstawienie/Kształty/Przyciski akcji”

  2. Po zaprojektowaniu hiperłącz należy zablokować strony tak by działały tylko te przyciski, które mają być aktywne. W tym celu z menu „Pokaz slajdów”  wybieramy opcję „Przygotuj pokaz slajdów” i po wyświetleniu okna odznaczamy kropką „Przeglądany jako kiosk (pełny ekran)” i akceptujemy „Ok”

Teraz pozostaje uruchomić prezentację i sprawdzić czy wszystko działa jak należy.

Wykonaj prezentację multimedialną na temat "Najpiękniejsze miejsca na świecie". Materiałów do prezentacji, zarówno zdjęć, jak i tekstów, poszukaj w Internecie. Zdjęcia powinny być dobrej jakości, Minimalna sugerowana rozdzielczość to 600 na 400 pikseli.

Instrukcja do wykonania prezentacji pt. „Najpiękniejsze miejsca na świecie”

  • Utwórz co najmniej 10 slajdów.

  • Pierwszy slajd – tytułowy powinien zawierać tytuł prezentacji i nazwisko autora. Tło slajdu utwórz z fotografii.

  • Na pozostałych slajdach umieść: podtytuł, zdjęcie (lub zdjęcia) i jedno-dwuzdaniową informację o obiekcie na zdjęciu. Dla tych slajdów ustaw takie samo tło i ten sam styl tytułu.

  • Wszystkie teksty w informacjach napisz taką samą czcionką, o takim samym kolorze i rozmiarze.  Stosuj czytelne i odpowiedniej wielkości czcionki, najlepiej bezszeryfowe (o rozmiarze co najmniej 20 pkt.), o kolorze dobranym do barwy tła.

  • Nie stosuj czcionek ozdobnych.

  • Do obiektów tego samego typu (zdjęcia, informacje tekstowe) zastosuj identyczne efekty animacji. Do tytułów zastosuj efekt zanikania.

  • Wszystkie obiekty w obrębie slajdu mają pojawiać się automatycznie. Przejście do następnego slajdu ma być wymuszone kliknięciem myszki lub naciśnięciem klawisza.

  • Do prezentacji możesz zastosować efekt przejścia między slajdami – taki sam dla całej prezentacji.

 

Alternatywa dla PowerPointa

http://prezi.com/

WebQuest

LINKOTEKA

 

Programy, które pozwolą oglądać prezentacje:

PowerPoint Viewer 2007

PowerPoint Viewer 2003

OpenOffice Win/Linux

PowerPoint Viewer umożliwia jedynie przeglądanie plików prezentacji. Pakiet Open Office pozwala także na tworzenie prezentacji multimedialnych, dokumentów tekstowych, arkuszy kalkulacyjnych oraz baz danych. Podane wyżej programy można wykorzystywać bezpłatnie.

Pobierz program Windows Movie Maker, Photo Story 3 dla systemu Windows i inne ze strony: http://windows.microsoft.com/pl-PL/windows/downloads/windows-xp

  1. Pierwszy Papież-Polak

  2. Radziwie (…)-moja mała ojczyzna

  3. Nasze zwariowane życie

  4. Wisła Płock

  5. Cuda świata

  6. Od lat dziecięcych do dziś

  7. Historia polskiej motoryzacji

  8. Przyjaźń

  9. Niewiarygodne historie

  10. Cywilizacja starożytnego Egiptu

  11. Sztuka Romantyzmu

  12. Światowe rekordy Guinnessa – sport

  13. Samoloty II wojny światowej

  14. Parki Narodowe Świata

  15. Moi koledzy i koleżanki ze szkoły

  16. Układ Słoneczny

  17. Najciekawsze parki narodowe na terenie Polski

  18. Autobiografia - czyli cała (y) Ja

  19. Ziemia - planeta żywa

  20. Moja przygoda z Gimnazjum

  21. "Woda-bogactwo życia"

  22. "Bakterie i pleśnie-przyjaciele,czy wrogowie?

  23. "Ziemia-Magiczna kula"

  24. wnętrze Ziemi

  25. zasoby naturalne i sztuczne

  26. ochrona planety

  27. Wycieczka po Polsce-Parki Narodowe

  1. Tatrzański Park Narodowy

  2. Jak rozwijała sie cywilizacja komputerowa":) czyli od pierwszego komputera, myszki.....po dzisiejsze cuda...

  3. Programu do obróbki zdjęć

  4. Informatyczne ciekawostki 

  5. Techniki obróbki dźwięku. Edycja dźwięku. 

  6. Kompresja dźwięku 

  7. iPhone telefon przyszłości 

  8. Integracja głosu i danych. 

  9. Optyczne nośniki danych 

  10. Wyszukiwarki multimedialne. Zasady pozycjonowania treści. Porównywarki zawartości serwisu informacyjnego 

  11. Podstawy reprezentacji plików graficznych. Modele barw. Obróbka grafiki  - wybrane narzędzia 

  12. Możliwości pakietu graficznego Photoshop 

  13. Techniki skanowania obrazu. Fotografia cyfrowa 

  14. Obróbka plików cyfrowego video. Kompresja video. Movie Maker.

 

MS EXCEL

Jak zablokować arkusz hasłem aby nie można było go zmieniać, nic wpisywać, czy zaznaczać?

Referaty

Proponowane tematy

J. Polski

1. Twórczość Adama Mickiewicza.

2. Aleksander Fredro – życie i twórczość.

3. Romantyzm w Polsce.

 

Informatyka

Historia Internetu – krótki zarys.

Piractwo komputerowe – skutki i sposoby walki.

Nośniki danych – prezentacja i opis.

Zastosowanie komputerów w życiu codziennym – gdzie, dlaczego i po co?

Największe postacie świata informatyki.

Największe firmy informatyczne świata.

Zagrożenia w Internecie – jest problem czy go nie ma?

Oszustwa elektroniczne – jak się ustrzec i jak zwalczać?

Hakerzy, crakerzy, phreakerzy , i inni „spece”.

Uzależnienia od Internetu i komputera – jak je wykryć, jak z nimi walczyć.

Ochrona własności intelektualnej a używanie nielegalnych programów.

Zalety i wady postępującego rozwoju technologii informacyjnej

Zawody informatyczne – opis, perspektywy pracy.
Wirusy i ochrona komputera przed wirusami.
Dokąd zmierza informatyka i komputery.
Programy płatne czy darmowe (Open Source)? Jaka będzie przyszłość oprogramowania.
Rozwój i zastosowanie techniki cyfrowej - krótki wykład o teraźniejszości i przyszłości.
Informatyk - mój zawód czyli jak zostać profesjonalistą.
Systemy komputerowe - historia, zastosowanie i rozwój.
Podstawy systemu Linux - instalacja, użytkowanie, zastosowanie.
Google - wyjaśnij tajemnice sukcesu firmy.
Twój pomysł na biznes informatyczny.

Rozwój systemów operacyjnych na przykładzie MS DOS i MS Windows

Języki programowania - przegląd, krótka charakterystyka

 

WOS

Scharakteryzuj działalność ONZ w różnych dziedzinach.

 

Matematyka

Tales z Miletu – życie i działalność matematyczno – filozoficzna.

Funkcje trygonometryczne – definicje i własności.

Funkcje trygonometryczne – wykresy i własności.

 Fizyka

 Telefonia tradycyjna i komórkowa.
 Światłowody, radiolokacja, system GPS.
 Radiofonia, telegrafia, i telewizja.
 Zaćmienie Słońca i Księżyca.

 Geografia

Oceń rozwój transportu samochodowego w Polsce.
Scharakteryzuj polskie zabytki wpisane na listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO.
Opisz wykorzystanie ekologicznych źródeł energii w Polsce.
Opisz gospodarcze wykorzystywanie głównych rzek i kanałów w Polsce.

Chemia

 Tłuszcze.

 Biologia

Anoreksja i bulimia...

... lub  inny po uzgodnieniu z nauczycielem informatyki.

 

Parametry referatu:

stron 3–5

czcionka Times New Roman 12

wyjustować

akapity

obramować

3 do 5 ilustracji (opisać, sformatować, podać źródła)

nagłówek – pełna nazwa szkoły

stopka – imię i nazwisko klasa

wstaw nr stron, dół strony, wyrównaj do lewej

może być znak wodny i inne ozdobniki

podaj źródła, koniec referatu

*Nie pozostawiaj pojedynczych liter na końcu wiersza (Shift+Carl+spacja)

 

Słowniczek informatyczny:

Patch - Uaktualnienie programu, gry lub systemu operacyjnego, które likwiduje usterki i błędy przeoczone w chwili jego powstania. Patche to zwykle niewielkich rozmiarów programy, które najczęściej można ściągnąć ze strony WWW producenta oprogramowania lub sprzętu. Angielski termin patch przyjął się w języku polskich użytkowników komputerów. Słowo to można tłumaczyć jako łatka. Por. bug, Service Pack

 

Wyskakujące okno (ang. pop-up) – jedna z funkcji stron WWW powodująca automatycznie uruchamianie nowego okienka (karty) z określoną treścią w przeglądarce internetowej. W owym okienku (karcie) może znaleźć się dodatkowe menu nawigacyjne, krótki tekst pomocy, wyjaśnienie terminu, powiększony obrazek, najczęściej jednak technika ta jest wykorzystywana do reklamy internetowej.

 

Web Safety Test - bezpieczeństwo w internecie

 zasady publikacji w sieci Internet

dobra praktyka - grafika

dobra praktyka - muzyka

Propozycje programów do tworzenia prezentacji
 Nieograniczona muzyka za darmo i legalnie
Audiacity trial

4 sposoby konwersji prezentacji power point na plik Video

bottom of page