top of page

GIMP

GIMP (GNU Image Manipulation Program) to program przeznaczony do tworzenia i obróbki grafiki w postaci cyfrowej. Jego popularność jest ogromna, między innymi dlatego, ze program jest darmowy, ma duże możliwości edycyjne, ma wygodny interfejs, w Internecie można do niego znaleźć wiele wtyczek (dodatków, rozszerzeń).

GIMP pozwala tworzyć grafikę rastrową od podstaw, a także modyfikować gotowe rysunki i zdjęcia, stosując filtry, warstwy, maski, różne efekty.

Głównym zastosowaniem GIMP-a jest grafika na potrzeby Internetu oraz tworzenia aplikacji. Jest świetnym narzędziem, które umożliwi nam stworzenie szablonów WWW, przycisków, tła dla strony internetowej, a także prostej animacji.

GIMP-a możemy używać także do zastosowań komercyjnych, jednak jego możliwości wykorzystania w profesjonalnych publikacjach nie są takie jak na przykład Adobe Photoshopa, czy Corel Photo-Painta, chociażby ze względu na stosowanie przestrzeni barw RGB, a nie CMYK.

 

Oficjalnym logo i maskotką GIMP-a jest kojot o imieniu Wilber.

 

Główna strona programu GIMP to www.gimp.org. Można stamtąd pobrać najbardziej aktualną wersję instalacyjną, a także kody źródłowe aplikacji. Znajdziesz tam wiele ciekawych materiałów, głównie w języku angielskim, w tym tutoriale oraz FAQ. Jeśli jesteś programistą, możesz także dołączyć do grupy współtworzącej projekt.

Z pełną dokumentacją programu można zapoznać się na stronie www.gimp.pl. Niestety nie cała dokumentacja jest w języku polskim.

LICENCJA

Program GIMP jest wolnym oprogramowaniem; można go rozprowadzać dalej i/lub modyfikować na warunkach Powszechnej Licencji Publicznej GNU, wydanej przez Fundację Wolnego Oprogramowania - według wersji drugiej tej Licencji lub jednej z późniejszych wersji.

Z tłumaczeniem nieoficjalnym licencji GNU można się zapoznać na stronie www.gnu.org.pl/

grafika komputerowagrafika rastrowa a grafika wektorowa

GIMP (GNU Image Manipulation Program) – darmowy program do tworzenia i obróbki grafiki rastrowej.

 

https://www.gimp.org/

Umożliwia malowanie, usuwanie tła obrazu (wycinanie), usuwanie obiektów ze zdjęć (klonowanie), zmianę rozmiaru i perspektywy oraz obrót obrazów, dokonywanie różnych operacji na kolorach, łączenie obrazów poprzez warstwy/maski oraz konwertowanie różnych formatów plików graficznych. Jest odpowiednikiem popularnego, płatnego programu Adobe Photoshop. Pracuje w systemach Linux, Mac OS, Windows, a rozpowszechniany jest na licencji GNU GPL. Nie obsługuje standardu CMYK, pozwalając jedynie na jego symulację. Obsługuje przestrzeń kolorów RGB oraz odcienie szarości.

>>Pobierz GIMP 2.8.4<<

 >>>Pobierz GIMP 2.6.12 PL<<<

ćwiczenie 0

ćwiczenie 1

ćwiczenie 2

ćwiczenie 3

ćwiczenie 4

ćwiczenie 5

ćwiczenie 6

ćwiczenie 7

ćwiczenie 8

ćwiczenie 9

ćwiczenie 10

ćwiczenie 11

ćwiczenie 12

ćwiczenie 13

ćwiczenie 14

ćwiczenie 15

ćwiczenie 16

sprawdzian

efekt rozchodzącej się wody

Z menu widocznego na samej górze okna programu wybieramy pozycję Filtry, następnie Zniekształcenia i Fale lub Filtry, Animacja,Fale. Opisywany filtr zapewni podobne efekty jak kamień wrzucony do wody. Oprócz tego dostępny jest także nieco inny filtr, Falowanie, który zniekształca obraz w bardziej równomierny sposób. W tym artykule zajmiemy się jednak tym pierwszym.

Po wybraniu filtru Fale wyświetli się małe okienko z podglądem uzyskiwanego efektu i niezbędnymi ustawieniami.
Najważniejsze opcje to Amplituda (38) i Długość fali (37).

(ustawienie Faza jest przydatne głównie przy tworzeniu animacji, zmienianie tego parametru pozwala uzyskać efekt ruchu wody) Pozostałe ustawienia powinny pozostać domyślne, czyli zaznaczona opcja Rozmaż i odznaczona opcja Odbiciowo.

Modyfikując amplitudę określamy stopień deformacji obrazu. Im większą wartość wpiszemy tym fale będą wyższe, a obraz bardziej zniekształcony.

Natomiast parametr długość fali odpowiada za ilość fal widocznych na zdjęciu, im będzie mniejszy, tym więcej fal zmieści się na naszej warstwie. Zalecam jednak pozostanie przy większej wartości, ponieważ nie zniekształca ona tak mocno obrazu.


 

bottom of page