top of page

Podanie

Podanie to oficjalne pismo z prośbą skierowane do urzędu, władz lub instytucji. Może dotyczyć np.: wydania dokumentu - paszportu, duplikatu świadectwa lub legitymacji szkolnej, przyjęcia do organizacji lub pozwolenia na zorganizowanie akcji charytatywnej. Oprócz zwięzłego określenia przedmiotu składanej prośby, podanie zawiera jej uzasadnienie. Nadawca zazwyczaj gromadzi argumenty, które mają przekonać adresata i zdobyć jego przychylność, oraz informuje o okolicznościach towarzyszących danej sytuacji. Ważnym elementem każdego podania są także zwroty grzecznościowe, służące okazaniu szacunku. Czasami do pisma załącza się załączniki (np. odpowiednie zaświadczenia), uwiarygodniające przedstawione w nim fakty. Odmianą podania jest również wniosek, który najczęściej ma postać formularza z wolnymi miejscami do wypełnienia.

Główne elementy

  1. Miejscowość i data - w prawym górnym rogu.
  2. Dane osobowe nadawcy: imię i nazwisko, dokładny adres - w lewym górnym rogu.
  3. Adresat: imię, nazwisko i stanowisko lub nazwa instytucji - poniżej, po prawej stronie.
  4. Nagłówek Podanie - poniżej, na środku.
  5. Prośba.
  6. Uzasadnienie prośby.
  7. Pożegnalny zwrot grzecznościowy i podpis - poniżej, po prawej stronie.
  8. Spis załączników - poniżej, po lewej stronie.

Jak napisać podanie?

  1. Przed przystąpieniem do pisania zbierz wszystkie potrzebne informacje dotyczące adresata oraz skompletuj dokumenty, które powinno się przedstawić w danej sytuacji. Przygotuj także czystą kartkę formatu A4.
  2. Zastanów się, jakich argumentów użyjesz do uzasadnienia swojej prośby. Zdecyduj, które są najważniejsze (stosuj tylko argumenty istotne dla adresata. Przykładowo: dyrektor szkoły, do której chcesz się dostać, na pewno zwróci uwagę na Twoje osiągnięcia w konkursach przedmiotowych. Natomiast zignoruje fakt, że do szkoły tej uczęszczają znane ci osoby).
  3. Podanie rozpocznij od zapisania nazwy miejscowości i daty, Twojego imienia, nazwiska i adresu oraz danych adresata poprzedzonych zwrotem grzecznościowym (pamiętaj, że poszczególne elementy podania mają swoje ściśle określone miejsce na kartce. Dzięki temu osoba czytająca Twoje pismo może szybko odnaleźć potrzebne informacje).
  4. W jednym zdaniu sformułuj swoją prośbę, a następnie napisz jej jasne, zwięzłe i rzeczowe uzasadnienie ( zadbaj o odpowiedni charakter redagowanego pisma. W podaniu niezbędne jest posługiwanie się sformułowaniami typowymi dla stylu rzędowego).
  5. Zakończ podanie prośbą o przychylność odbiorcy i zwrotem grzecznościowym służącym okazaniu szacunku. Każdą z trzech głównych części podania, czyli prośbę, jej uzasadnienie oraz zakończenie, rozpocznij od nowego akapitu.
  6. Nawet jeżeli podanie jest napisane na komputerze, musisz je własnoręcznie podpisać (aby przedstawiona przez Ciebie sprawa została pozytywnie rozpatrzona, odbiorca pisma powinien wyrobić sobie o Tobie jak najlepsze zdanie. Ma na to wpływ nie tylko rzeczowa i poprawna treść podania, lecz także jego forma. Dlatego też każde oficjalne pismo trzeba napisać starannie, bez skreśleń i dopisków).
  7. Jeśli to potrzebne, na końcu pisma umieść numerowany spis załączonych dokumentów.

 

 

Życiorys

Życiorys to pismo urzędowe, składane wraz z innymi dokumentami, np. podaniem, przez osobę starającą się o przyjęcie do szkoły lub pracy. Pisze się go w pierwszej osobie, przedstawiając w porządku chronologicznym ważniejsze fakty ze swojego życia. Życiorys powinien zawierać dane osobowe autora, podstawowe informacji o jego rodzinie oraz skrótowy opis przebiegu edukacji i doświadczenia zawodowego. W życiorysie trzeba położyć nacisk na pozytywne ukazanie własnej osoby i uwzględnić tylko informacje istotne w danym momencie życia. Dlatego też inaczej pismo to zredaguje uczeń, a inaczej dorosły, który wymieni swoje dotychczasowe osiągnięcia zawodowe, a nie będzie wspominał np. wyróżnienia otrzymanego w szkolnym konkursie.

Główne elementy

  1. Miejscowość i data - w prawym górnym rogu.

  2. Dane osoby piszącej życiorys: imię i nazwisko, dokładny adres - w lewym górnym rogu.

  3. Nagłówek Życiorys - poniżej, na środku.

  4. Opis przebiegu życia - poniżej, na środku:

    1. rok i miejsce urodzenia;

    2. rodzina (imię i zawód każdego z rodziców, nazwisko rodowe matki, rodzeństwo);

    3. przebieg edukacji (nazwy szkół, daty rozpoczęcia i ukończenia nauki w danej szkole, dodatkowe umiejętności, znajomość języków obcych);

    4. główne osiągnięcia (np. naukowe i sportowe, wyróżnienia w konkursach i zawodach);

    5. zainteresowania i dodatkowe zajęcia

  5. Podpis - poniżej, po prawej stronie.

Jak napisać życiorys?

  1. Przed przystąpieniem do pisania wynotuj w punktach wydarzenia i dane, które zamieścisz w tekście. Przygotuj również czystą kartkę papieru formatu A4.

  2. W lewym górnym rogu zapisz swoje imię, nazwisko i dokładny adres, a w prawym - nazwę miejscowości i datę sporządzenia pisma.

  3. W górnej, środkowej części kartki umieść nagłówek Życiorys.

  4. Pismo rozpocznij od podania daty i miejsca urodzenia oraz informacji o rodzicach i rodzeństwie (pisz w pierwszej osobie, w oficjalnej odmianie języka. Zadbaj o zwięzłość i obiektywizm swojej wypowiedzi).

  5. Kolejno wypisz najważniejsze wydarzenia ze swojego życia. Uwzględnij edukację w szkole podstawowej i gimnazjum, udział w konkursach przedmiotowych, działalność w organizacjach, np. w harcerstwie, czy w kołach zainteresowań. Tam, gdzie to potrzebne, podawaj daty (stosuj słownictwo ukazujące następstwo czasowe, np.: później, następnie).

  6. Pod koniec wspomnij o swoich umiejętnościach i zainteresowaniach.

  7. Własnoręcznie podpisz życiorys

  8. Dokładnie sprawdź poprawność zredagowanej wypowiedzi (pamiętaj, że tak jak inne dokumenty składane w instytucjach czy urzędach, życiorys powinien być napisany starannie, bez skreśleń i dopisków).

List motywacyjny

List motywacyjny to oficjalne pismo składane przez osobę ubiegającą się o pracę. Autor listu stara się przekonać pracodawcę, że jest odpowiednim kandydatem na dane stanowisko. W tym celu przedstawia swoje doświadczenie zawodowe, umiejętności, osiągnięcia i zalety przydatne w przyszłej pracy, aby ukazać siebie z jak najlepszej strony.

Główne elementy

  1. Miejscowość i data - w prawym górnym rogu.

  2. Dane nadawcy: imię i nazwisko, dokładny adres, dane kontaktowe - w lewym górnym rogu.

  3. Adresat: imię, nazwisko i stanowisko lub nazwa instytucji - poniżej, po prawej stronie.

  4. Wstęp - określenie stanowiska, o które ubiega się nadawca.

  5. Przedstawienie swojej kandydatury: osiągnięcia zawodowe, wykształcenie, umiejętności, zalety.

  6. Zakończenie - wyrażenie przekonania, że jest się odpowiednim kandydatem, oraz nadziei, że zostanie się zaproszonym na rozmowę kwalifikacyjną.

  7. Pożegnalny zwrot grzecznościowy i podpis - poniżej, po prawej stronie.

Jak napisać list motywacyjny?

  1. Przed przystąpieniem do pisania dokładnie przeczytaj ogłoszenie z ofertą zatrudnienia. Ustal, jakie wymagania trzeba spełnić, aby ubiegać się o pracę w wybranej firmie. Wypisz cechy i umiejętności, na których zależy pracodawcy.

  2. Utwórz nowy dokument w edytorze tekstu lub przygotuj czystą kartkę papieru format A4 (list najlepiej sporządzić na komputerze. Pamiętaj, że długość Twojej wypowiedzi nie powinna przekraczać jednej strony).

  3. Zapisz w odpowiednich miejscach nazwę miejscowości i datę, swoje imię, nazwisko oraz adres, a także dane adresata, poprzedzone zwrotem grzecznościowym (pismo tego rodzaju warto zaadresować do konkretnej osoby, a nie ogólnie do firmy czy instytucji. Jeśli w ogłoszeniu nie podanego żadnego nazwiska, postaraj się ustalić, kto w danej firmie jest odpowiedzialny za rekrutację. W tym celu możesz np. przeszukać stron internetową pracodawcy).

  4. Na początku listu nawiąż do ogłoszenia lub innego źródła informacji i pracy (podaj numer referencyjny, datę i miejsce publikacji). Określ także, o jakie stanowisko się ubiegasz.

  5. W rozwinięciu ukaż siebie jako dobrego kandydata i udowodnij, że spełniasz wymagania stawiane przez pracodawcę. Zamieść informacje na temat wykształcenia, zdobytych doświadczeń i osiągniętych sukcesów. Przedstaw także swoje zalety - skup się na cechach i umiejętnościach, które przydadzą się w przyszłej pracy i były wymienione w ogłoszeniu (pochwal się swoimi osiągnięciami i zaletami. Wyeksponuj cechy, które - według Ciebie - stworzą w oczach czytającego korzystny wizerunek Twojej osoby jako kandydata. Nie przekazuj informacji negatywnych, np. brak doświadczenia; nie staraj się także wzbudzać współczucia u adresata, np. poprzez przedstawienie swojej trudnej sytuacji rodzinnej).

  6. W dalszej kolejności podsumuj wypisane wcześniej atuty i ponownie zasugeruj swoją kandydaturę. Wyraź również nadzieję, że będziesz mieć możliwość pełniejszego przedstawienia swoich umiejętności podczas rozmowy kwalifikacyjnej (unikaj sformułowań wskazujących na Twoją niepewność i sugerujących możliwość niepomyślnego rozpatrzenia ofert, np. trybu przypuszczającego lub wyrazów typu może, jeżeli; pisz raczej: jestem przekonany, z całą pewnością).

  7. Zakończ list pożegnanym zwrotem grzecznościowym i własnoręcznym podpisem.

  8. Dokładnie sprawdź poprawność zredagowanej wypowiedzi (błędy językowe mogą spowodować, że pracodawca odrzuci Twoją ofertę).

CV

CV [czyt. si-wi, z akcentem na drugą sylabę] to rodzaj życiorysu, w którym najważniejsze dane dotyczące przebiegu edukacji, dotychczasowego zatrudnienia, umiejętności i osiągnięć wymienia się w punktach. Pismo takie zwykle dołącza się do innych dokumentów, np. do listu motywacyjnego czy podania z prośbą o przyjęcie do szkoły lub pracy. Charakterystyczne dla CV jest rozmieszczenie informacji w wydzielonych graficznie blokach tematycznych oraz - w przeciwieństwie do życiorysu - ułożenie wydarzeń w odwróconym porządku chronologicznym. W CV dana osoba prezentuje siebie w taki sposób, aby wywołać pozytywne nastawienie adresata. Dlatego dokument ten powinien być profesjonalnie przygotowany, zwięzły i przejrzysty. Należy w nim położyć nacisk na kwalifikacje, umiejętności i cechy pożądane na stanowisku, o które ubiega się autor pisma. Trzeba więc pamiętać, że w CV - podobnie jak w liście motywacyjnym - podaje się wyłącznie informacje istotne z punktu widzenia pracodawcy.

Główne elementy

  1. Nagłówek CV lub Curriculum Vitae - u góry strony, na środku.

  2. Zdjęcie - pod nagłówkiem, po prawej stronie.

  3. Informacje podzielone na bloki tematyczne - pod nagłówkiem, po lewej stronie:

    1. dane personalne (imię i nazwisko, data urodzenia, adres, telefon i adres e-mailowy);

    2. przebieg edukacji (ukończone szkoły oraz dodatkowe szkolenia i kursy);

    3. ważniejsze osiągnięcia (np. nagrody w konkursach, sukcesy sportowe);

    4. umiejętności (np. znajomość języków obcych, obsługa komputera);

    5. zainteresowania.

  4. Podpisana klauzula dotycząca ochrony danych osobowych.

Jak napisać CV?

bottom of page